Dijastema - Zašto nastaje i kako se otklanja?
Dijastema predstavlja razmak između zuba, koji je veći od 0,5 milimetara.
Obično se javlja između gornjih centralnih sekutića. Mada se može javiti i između drugih zuba. Posebno donjih sekutića i između zadnjih, bočnih molara.
Problem razmaka odnosi se na stalnu denticiju. Kod mlečnih zuba ona je normalna pojava. Naime, prilikom zamene mlečnih i stalnih zuba nastaje razmak. To je dobar znak, jer ukazuje da će se stalni zubi pravilno smestiti u zubni niz. Nicanjem stalnih bočnih sekutića i očnjaka razmak nestaje.
S obzirom da je dijastema čest estetski problem stomatološka ordinacija Lumident Studio otkriva kako da ga rešite.
Vrste dijasteme
Dijastema se deli prema obliku u 3 grupe.
Paralelna se javlja kada su zubi u ravnoj liniji, a razmak između njih je konstantan.
Divergentna dijastema se javlja kod zuba koji su u uglu jedan prema drugom tako da se razmak između njih povećava prema distalnom kraju.
Za razliku od divergentne, konvergentnu dijastemu karakteriše razmak između zuba koji se smanjuje prema distalnom kraju.
Zašto nastaje dijastema?
Uzroci su brojni za pojavu ovog problema. Genetika igra važnu ulogu. To znači da je osoba može naslediti ukoliko je već prisutna kod nekog od roditelja. Takođe, može biti predodređena veličinom zuba i veličinom kosti čeljusti.
Loše navike, naročito, u detinjstvu mogu dovesti do razvoja dijasteme. Tu, pre svega, spada sisanje palca. Time se vrši pritisak na zube, te se oni povlače unapred.
Čest uzročnik jeste i dubok pripoj frenuluma koji udaljava prednje sekutiće, dovodeći do vidljivog razmaka.
U pojedinim slučajevim dijastema je posledica uznapredovale parodontopatije. U kasnijim fazama ove bolesti dolazi do povlačenja desni i pojave razmaka.
Gubitak samo jednog zuba u nizu stvara povoljne uslove za razvoj dijasteme. Okolni zubi teže da ispune slobodni prostor, te se povlače u stranu formirajući veći međusobni razmak.
Kao faktori rizika navode se i benigni tumori, spajanja zuba, ciste u predelu sekutića, kao i hiperdoncija.
Kako se otklanja dijastema?
Najčešće se primenjuje ortodontska terapija. Ona podrazumeva nošenje fiksne proteze ili folije za ispravljanje zuba.
Fiksne proteze, kao što naziv kaže, su fiksni aparati. Sastoje se iz žice i bravice koje vrše pritisak na zube. Na taj način ih pomeruju, dovodeći u pravilan položaj. Samim tim smanjuju i razmak između njih.
Folije za ispravljanje zuba su mobilni aparati. Napravljene su od tankog, medicinskog poliuretana, te su potpuno providne. Zbog toga su češći izbor mnogih pacijenata. Dodatna prednost ogleda se u većem komforu tokom nošenja, kao i neverovatnoj brzini ispravljanja zuba i otklanjanja dijasteme.
Kao rešenje za dijastemu koriste se i viniri. U pitanju su tanke ljuspice, koje se postavljaju na prednju površinu zuba. Ne samo da otklanjanju razmak između zuba, već i niz drugih nepravilnosti. Zahvaljujući njima obezbeđen je savršen zubni niz i blistavost holivudskog osmeha.
Hirurška intervencija je neophodna ukoliko je uzrok frenulom, dok se dijastema izazvana parodontopatijom tretira odgovarajućom terapijom u odnosu na fazu ove bolesti.
Nemojte dozvoliti da vam razmak između zuba naruši samopouzdanje, već zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Lumident Studio. Naš tim stručnjaka pronaći će najbolje rešenje za vaš osmeh.
Razmaknuti zubi || LUMIDENT STUDIO