Hadži Milentijeva 85, Beograd Ponedeljak - Sreda - Petak 12:30-20:30 | Utorak - Ćetvrtak 8:30-16:30 +381 65 30 47 208 | +381 64 12 39 694
Intraoralni skener -Osnova digitalne stomatologije

Intraoralni skener -Osnova digitalne stomatologije

Intraoralni skener predstavlja osnovu digitalne stomatologije.

Razvoj tehnike i tehnologije doveo je do velikog napretka u stomatologiji. Ne samo da su mnogi tretmani usavršeni, već su nastali i sasvim novi, savremeni pristupi u lečenju. Jedan od najvećih pomaka napravljen je u protetici.

Zubni implanti doveli su do prave revolucije u rešavanju problema nedostatka zuba, obezbeđujući postavljanje proteskog rada u svakoj situaciji, čak i kod totalne bezubosti, dok bezmetalne krune, svojom besprekornom estetikom i neverovatnim funkcionalnim svojstvima, predstavljaju vrhunac protetskih dostignuća.

Međutim, savršeni zubni niz ne zavisi samo od upotrebe najkvalitenijih stomatoloških materijala, već i od priprema za protetski rad. Zbog toga je razvijen intraoralni skener.

Šta je intraoralni skener?

Intraoralni skener, baš kao što naziv kaže, je kompaktni uređaj koji se koristi za direktno kreiranje digitalnih podataka o otisku usne duplje. Odnosno, koristi se za izradu otiska neophodnih za izradu protetskih radova.

Intraoralni skener

Verovali ili ne, digitalni skener ima dug razvojni put. Njegova pojava poklopila se sa razvojem CAD/CAM tehnologije. Ovu tehnologiju uveo je 70-ih godina Dr Francois Duret. Petnaest godina kasnije skener u stomatologiji je komercijalizovan, te je počela njegova široka upotreba za izradu preciznih nadoknada.

Koncept digitalne tehnologije sa intraoralnim skenerom i kompjuterski potpomognutog dizajna stvorio je uslove za nastanak protetskih radova izuzetne preciznosti, te je u narednim decenijama nastavljano usavršavanje uređaja za digitalni otisak. Zahvaljujući konstantnom napretku na ovom polju, intraoralni skener, danas, spada u najmoderniju stomatološku opremu.

Kako radi intraoralni skener?

Intraoralni skener je, zapravo, mala ručna kamera koja ima oblik glatkog štapića. Ovaj štapić se postavlja direktno u usta pacijenta, tako da se izvor svetlosti sa skenera projektuje na objekte skeniranja, stvarajući neverovatnom brzinom visokokvalitetne slike jednu za drugom.

Kamera je povezana sa računarom koji pokreće prilagođeni softver za obradu digitalnih podataka. Što znači da se slike snimljene kamerom pomoću softvera pretvaraju u 3D model koji predstavlja precizni prikaz zuba i mekih tkiva.

Skeniranje je potpuno bezbedno i bezbolno, a čitava procedura traje samo minut ili dva. Softver automatski obrađuje dobijene podatke, te je dobijeni prikaz u realnom vremenu. Radi detaljnijeg sagledavanja softver omogućava stomatologu da model uvećava i njime manipuliše iz različitih uglova.

Koje su prednosti upotrebe intraoralnog skenera?

Konvencionalno uzimanje otiska vrši se pomoću specijalne kašike u koju se aplikuju otisni materijal. Ovaj postupak za mnoge pacijente nije prijatan, dok kod nekih izaziva i mučninu, osećaj gađenja, pa i otežano disanje. Za razliku od konvecionalnog, digitalni otisak nastaje isključivo upotrebom intraoralnog skenera, bez ikakvih dodatnih materijala. Samim tim je eliminisana svaka nelagoda, te je čitav postupak prijatniji za pacijenta.

Intraoralni skener koristi najnapredniju tehnologiju 3D snimanja koja beleži tačan oblik i konture zuba. Na taj način omogućeno je postizanje rezultata skeniranja izuzetne preciznosti, kao i dobijanje jasnijih informacija o strukturi zuba i adekvatnijeg izbora tretmana.

Kako su greške pri uzimanju otiska izbegnute, nema potrebe za ponovnim prolaskom pacijenta kroz neprijatni postupak što je slučaj kod standardne procedure. Ukoliko neki detalj na otisku ne zadovoljava zahteve, čitav postupak se ne ponavlja, već se vrši skeniranje samo tog dela zubnog niza.

Brzina izrade je još jedna prednost digitalne stomatologije. Ne samo da je vreme skeniranja znatno kraće nego za konvencionalni otisak, već se dobijeni prikaz može odmah poslati u zubotehničku laboratoriju. Ovakva procedura obezbeđuje izradu protetskih nadoknada u najkraćem mogućem roku. To je zato što je manje dana potrebno za zavrsetak protetskog rada nego kada je konvenvionalni pristup u pitanju sa uzimanjem otiska i slanjem u zubnotehnicku laboratoriju. Tako će pacijent u vrlo kratkom roku dobiti definitivni rad vrhunskog kvaliteta, koji uključuje ne samo krunice na zubima i implantima, već i vinire i keramičke plombe.

Intraoralni skener

Stomatološka ordinacija Lumident Studio prati razvoj svetske stomatologije, uvodeći u svoj rad najnovija dostignuća kako bi pacijentima obezbedila najefikasnije tretmane za rešavanje svih problema sa zubima i mekim tkivima.

 

read more
Posted Comments
  • CEREC sistem - Revolucija u digitalnoj stomatologiji || LUMIDENT
    CEREC sistem - Revolucija u digitalnoj stomatologiji || LUMIDENT
    […] Nakon preparacije zuba koji zahteva restauraciju vrši se digitalno uzimanje otiska putem intraoralnog skenera. Na onovu dobijenog snimka (otiska) kompjuterski softver dizajnira model protetskog rada, koji je […]
    reply
  • Nove tehnologije u stomatologiji || LUMIDENT STUDIO
    Nove tehnologije u stomatologiji || LUMIDENT STUDIO
    […] oko uzimanja otiska eliminisao je intraoralni skener. U pitanju je mala ručna kamera kojom stomatolog brzo skenira usnu duplju pacijenta. Pomoću […]
    reply

Comments are closed.