Keramičke plombe
Keramičke plombe predstavljaju specijalne protetske ispune koji se često nazivaju indirektne plombe.
Pod njima se podrazumevaju keramički inleji, keramički onleji, tj. keramičke plombe koje uključuju i vrh zuba, kao i delimične zubne krunice, koje obavezno sadrže i jednu bočnu stranu. Upravo u tome je razlika između njih i druge 2 vrste keramičkih plombi.
Karijes je, odmah nakon gripa, najrasprostranjenije oboljenje na svetu. Procenjuje se da se trećina stanovništva svakog trenutka suočava sa ovim zdravstvenim problemom, pri čemu se svake godine otkrije oko 190 miliona novih slučajeva.
S obzirom na široku rasprostranjenost stomatologija od davnina nastoji da razvije materijale koji će svojom transparentnošću i mehaničkim osobinama na najbolji način da zamene deo prirodnog zuba zahvaćenog kvarom. Tako su se 80-ih godina pojavile bele plombe koje su postepeno potisnule amalgamske. Da bi poslednjih godina počela upotreba keramičkih plombi.
Kada se koriste keramičke plombe?
Keramičke plombe su pravo rešenje za zube koji su velikim delom oštećeni karijesom. Naime, u slučaju da je veliki deo zubnog tkiva oštećen ne može se nadoknaditi amalgamskim ili kompozitnim plombama, već je neophodno koristiti čvršći i otporniji materijal. Ranije su na takve zube stavljane metalokeramičke ili bezmetalne krune, dok se danas, zahvaljujući savremenom načinu izrade, koriste keramičke plombe. Na taj način se preostalno zdravo zubno tkivo čuva, jer nema potrebe za brušenjem.
Osim saniranja velikih kvarova keramičke plombe se mogu koristiti i kod fraktura zuba, kada se ne mogu postaviti viniri. Takođe, idealni su izbor za zube koji su devastirani starim amalgamskim plombama.
Keramičke plombe su kompjuterski dizjanirane
Za razliku od klasičnih plombi koje se modeliraju direktno u ustima pacijenta, keramičke plombe se izrađuju pomoću CAD /CAM tehnologije.
Najpre se uzima otisak kako bi se plomba izradila prema tačno nastalom kavitetu. Izliveni model se skenira i pomoću specijalnog 3D softera se dizajnira restauracija. Tek kada se postigne savršeni izgled plomba se mašinski izrađuje od najsavremenije vrste keramike, a zatim zubnim cementom lepi za zub.
Ovim načinom izrade postiže se neverovatna estetika, jer se po obliku i boji zubi sa keramičkim plombama ne razlikuju od drugih u nizu. Takođe, omogućena je izuzetna preciznost koja garantuje idealno rubno prianjanje. Što znači da ne postoji opasnost od nastanka karijesa ispod plombe, koji se može razviti kod amalgamskih i belih plombi.
Da li su keramičke plombe trajne?
Kompozitne plombe vremenom ne samo da menjaju boju, već se i smanjuju, popuštaju po spojevima. Upravo zato može doći do pucanja i ispadanja.
Kako su izrađene od jačeg materijala, keramičke plombe su izdržljivije. Samim tim i trajnije, čime je zagarantovana dugotrajna postojanost, bez ikakvih promena u boji i obliku.
U estetskom i funkcionalnom smislu one zadovoljavaju najvise standarde jer se izrađuju od keramičkih blokova od kojih se izrađuju i bezmetalne krunice, čime je čvrstina i otpornost na pucanje kao kod krunice. Boja se bira prema prirodnom zubu koji se restaurira tako da se nakon njegovog cementiranja prelaz ne moze uočiti i zub izgleda potpuno intaktno.
Rubno zaptivanje je maksimalno i time se omogucava dobra prevencija od sekundarnog karijesa. Ovakvim plombama se moze podizati zagrižaj i uticati na okluziju kod problema sa temporomandibularnim zglobom.
Stomatološka ordinacija Lumident Studio može se pohvaliti ne samo timom stručnjaka sa dugogodišnjim iskustvom, već i primenom najsavremenijih metoda i stomatoloških materijala tako da možete biti sigurni da će za svaki vaš problem sa zubima pronaći najbolje rešenje.
Intraoralni skener || LUMIDENT STUDIO