Oralno zdravlje dece - Briga o zubima treba da počne od najranijeg perioda
Oralno zdravlje dece predstavlja osnovni korak za očuvanje celokupnog zdravlja tokom čitavog života.
Zapravo, ono je od suštinskog značaja za svakodnevne aktivnosti i kvalitet života, jer lepi i zdravi zubi ne doprinose samo našem fizičkom izgledu, već i mentalnom stanju. Upravo zato ne čudi što je pre 2 godine Svetska zdravstvena organizacija usvojila novu definiciju oralnog zdravlja dece uvrstivši ga u ključni faktor koji omogućava da govorimo, smejemo se, mirišemo, žvaćemo, dodirujemo, gutamo, osećamo ukuse, ali i prenosimo emocije preko ekspresije lica.
Od davnina preventivna stomatologija posvećuje veliku pažnju proučavanju ove oblasti. Nažalost, i pored brojnih studija i kampanja kojima se skreće pažnja, oralno zdravlje dece je zabrinjavajuće.
Naime, svako peto dete uzrasta od 5 do 11 godina ima najmanje jedan nelečeni karijes. Ove loše navike u odraslom dobu stvaraju ozbiljne bolesti desni, kao što su gingivitis i parodontopatija, dok u poznim godinama utiču da 30 odsto svetske populacije nema nijedan prirodni zub.
Oralno zdravlje dece polazi iz porodice
Porodica predstavlja sredinu u kojoj se formiraju znanja, stavovi i navike u odnosu na oralno zdravlje dece. O tome govore i statistički podaci, odnosno 85,7 odsto dece čiji roditelji redovno peru zube i sama će razviti ovu naviku.
Tokom odrastanja, na formiranje svesti o očuvanja zuba imaće i sekundarni faktori, tj. vaspitači, učitelji i nastavnici.
Oralna higijena kod dece zavisi, pre svega, od načina pranja zuba. Stručnjaci ističu da su mališani već sa 6 godina spremni samostalno da peru svoje zube, pa je veoma važno da im pokažete pravilnu tehniku držanja četkice i četkanja zuba kako biste sprečili pojavu kvara, ali i iritacije i krvarenja desni.
Imajte u vidu da savladavanje svake nove veštine, pa i naizgled jednostavnog pranja zuba, zahteva vreme i pažnju. Zato se potrudite da ovu dnevnu rutinu učinite zanimljivom vašim najmlađima.
Ishrana utiče na oralno zdravlje dece
Već od prvog dana života ishrana utiče na očuvanje zdravlja zuba, pa varalice umočene u slatke stvari, kao što su šećer i med, treba izbegavati. Takođe, roditelji u prvim godinama dece moraju da vode računa o unosu slanih i slatkih grickalica. Poželjno je da i u kasnijim godinama njihovo konzumiranje bude ograničeno.
Umesto loše hrane, jelovnik svojih mališana obavezno obogatite namirnicama koje jačaju i čiste zube.
Tako, na primer, brokoli, lisnato povrće i jaja sadrže kalcijum, proteine i vitamin D koji su važni za rast zuba.
Mlečni proizvodi neutrališu bakterije, te sprečuvaju pojavu zubnog plaka, dok celer, jabuke i šargarepa čiste površinu zuba.
Redovne kontrole kod stomatologa
Verovali ili ne, već sa 9 meseci bebu je potrebno odvesti stomatologu. Da bi od 3. godine kontrole postale redovne.
Na taj način dečiji stomatolog imaće od najranijih dana jasnu sliku o navikama i zdravlju mlečnih zuba vaših mališana, pa će na vreme uočiti moguću pojavu malokluzije – različiti tipovi nepravilnog zagrižaja i položaja zuba u vilici.
Kod dece koja imaju veću tendenciju za nastanak karijesa, osim češćih kontrola, na svaka 3 meseca, preporučljivo je obaviti zalivanje fisura. Iako mnogi roditelji smatraju da ovakva vrsta zaštite nije potrebna mlečnim zubima, jer su zamenjivi, nemojte da zaboravite da su upravo oni ključni za razvoj vilice i formiranje stalnih zuba.
Lumident Studio, stomatološka ordinacija u centru Beograda,ima dugogodišnje iskustvo u radu sa najmlađim pacijentima. Čak i ako vaše dete ima strah od stomatologa, budite bez brige. Brižljiv pristup i pažnja naših stomatologa učiniće posetu prijatnom ne samo mališanu, već i čitavoj porodici.
Mlečni zubi - Zašto je važno popravljati mlečne zube || LUMIDENT
Parodontopatija i Alchajmerova bolest || LUMIDENT STUDIO
Karijes na mlečnim zubima - Koliko je opasan? || Lumident Studi
Bol u desnima || LUMIDENT STUDIO
Bezmetalne krune - Vrhunac estetske stomatologije! || Lumident