Hadži Milentijeva 85, Beograd Ponedeljak - Sreda - Petak 12:30-20:30 | Utorak - Ćetvrtak 8:30-16:30 +381 65 30 47 208 | +381 64 12 39 694
Otok zuba - Šta ga sve može izazvati?

Otok zuba - Šta ga sve može izazvati?

Otok zuba je, zapravo, oticanje okolnih tkiva zuba, a ne samog zuba. Međutim, u narodu je rasprostranjen termin „otok zuba“, te se ponekad može susresti i u stručnim krugovima.

Vađenje zuba često dovodi do pojave otoka. To je normalna reakcija organizma na doživljenu traumu. Obično se javlja dan nakon procedure. Koliko će trajati zavisi od toga koji zub je izvađen, na koji način, ali i od zdravstvenog stanja pacijenta.

Međutim, otok zuba se može javiti i u drugim situacijama. Pri čemu ukazuje na ozbiljan stomatološki problem.

Imajući ovo u vidu stomatološka ordinacija Lumident Studio vam otkriva koji su najčešći uzroci njegove pojave.

Infekcija zuba koja je dovela do apscesa zuba

Otok zuba veoma često je posledica velike infekcije zuba. Naime, kada se kvar ne sanirana na vreme bakterije nastavljaju da prodiru dalje u zubne strukture tako da nastaje dubok karijes.

Ukoliko se infekcija proširi do korena zuba dolazi do zaljenskog procesa koji je poznat pod nazivom apsces zuba. Može se javiti na vrhu korena zuba (periapikalno) ili strani korena zuba (parodontalno).

Osim pulsirajuće zubobolje i otoka, karakteristični simptomi su i jak bol u blizini zuba ili desni koji se javlja spontano, bez ikakvih nadražaja. Zatim, preosetljivost zuba na toplo i hladno, ali i na zagrižaj. Ove simptome neretko prati povišena telesna temperatura, groznica, malaksalost, izraženi limfni čovrovi.

Rast umnjaka

Nicanje poslednjih zuba u nizu može dovesti do određenih komplikacija. S obzirom da umnjaci rastu mnogo kasnije u odnosu na druge stalne zube neretko se javlja nemogućnost njihovog nicanja. Kao posledica toga dolazi do upale tkiva desni, tj. perikoronitisa, koje je praćeno otokom. U simptome se svrstavaju i jak vilični bol i temperatura sa ukočenošću vilice.

Otok zuba

Problem se rešava vađenjem umnjaka. U pitanju je rutinska hirurška intervencija koja se izvodi u lokalnoj anesteziji.

Bolesti desni

Gingivitis i parodontopatija su upalne bolesti desni. Najčešće su izazvane neadekvatnom oralnom higijenom zbog koje se taloži plak na zubima. Vremenom, plak prelazi u zubni kamenac, koji otežava čišćenje, posebno na teško dostupnim mestima. Ujedno, vrši mehanički pritisak na desni, te one postaju crvene i krvare na dodir.

Otok zuba

Napredovanjem bolesti javlja se otok, kao i trnjenje desni i krvarenje bez ikakvog spoljašnjeg nadražaja. Primetan je i loš zadah u ustima i nelagodni metalni ukus. Takođe, dolazi do povlačenja desni, tako da koren ostaje ogoljen, što ga čini osetljivijim na infekcije. U poslednjoj fazi zubi počinju da se klate i da ispadaju.

Otok zuba izazvan cistom

Još jedna posledica nelečene infekcije jesta cista na zubu. Veća je verovatnoća da će se formirati ako postoji više zuba zahvaćenih karijesom, dok je oralna higijena zapostavljena ili loša.

Cista na zubu je patološka promena čija unutrašnjost je ispunjena tečnošću. Odnosno, gnojem koji je proizvod borbe sa bakterijama u samom zubu i cisti.

Pored otoka, cista može da izazove i bol i promenu boje zuba. U pojedinim slučajevima javlja se i isticanje gnoja i sekret iz nosa.

Dobra oralna higijena i redovni stomatološki pregledi najbolja su prevencija za pojavu stomatoloških problema, koji vode ka otoku. Zato još danas zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Lumident Studio.

read more