Pigmentacija na zubima
Pigmentacija na zubima predstavlja promenu u boji, odnosno pojavu tamnosmeđih ili crnih mrlje na njihovoj površini.
Iako su u davna vremena žuti zubi smatrani zdravim, danas je Hollywood smile postao imperativ u svetu, pa ne čudi što svako od nas nastoji da se oslobodi pigmetacije koja narušava lepotu osmeha.
Međutim, ona je mnogo više od estetskog problema. Pigmetacija na zubima najčešće ukazuje na nagomilani zubni plak koji može da dovede ozbiljnih tegoba. Osim karijesa, postoji opasnost da se razvije upala desni, a iz nje i teško oboljenje – parodontopatija.
Zašto nastaje pigmentacija na zubima?
U toku dana usnu duplju izlažemo različitim agensima, obično potiču od hrane i pića koje konzumiramo. Možda niste znali, ali mnoge namirnice dovode do promene boje zube. Tu, pre svega, spadaju kafa, čaj, crveno vino, zatim slatkiši, paradajz sos, balzamiko sirće, nar, kupine…, pa je nakon njih obavezno pranje zuba kako bi ste sprečili pojavu ružnih mrlja.
Osim namirnica, naše životne navike utiču na prebojenost. Tako se upotrebom cigareta tokom godina talože supstance na površini zuba koje dovode do pojave karakteristične žuto-smeđe boje kod pušača.
Pigmentaciju na zubima mogu da izazovu i drugi spoljašnji faktori, kao što su amalgamske plombe koje, zbog sastava, vremenom podležu koroziji. Lečenje kanala korena zuba ponekad stvara promene boje.
Pigmentacija na zubima izazvana unutrašnjim faktorima
Pigmentacija na zubima koju izazivaju unutrašnjih faktori znatno je kompleksnija. Razlog za to jeste činjenica da može biti posledica odlaganja pigmenata u samu strukturu zuba.
U većini slučajeva problem potiče od tetraciklinskih antibiotika. Oni su odlični u lečenju velikog broja bakterijskih infekcija, ali se tetraciklin iz njih vezuje za kalcijum, čime je povećan rizik da se ugradi u gleđ zuba kod dece u fazi razvoja.
Neretko, preduslov za formiranje tetraciklinske prebojenosti zuba može se stvoriti još pre rođenja ukoliko majka u trudnoći koristi lekove iz navedene grupe.
Promenu boje zube uzrokuju i razvojni defekti. Naime, kod deca sa genetski lošim formiranjem zubne gleđi može se javiti poremećaj mineralizacije. On se, najpre, manifestuje mutnim belim mrljama koje starenjem poprimaju narandžasto-smeđu boju.
Da li se pigmentacija na zubima može izbeći?
Redovno i pravilno pranje zuba je glavna preventivna mera za mnoge stomatološke probleme, uključujući i promenu boje. Takođe, izbegavanje namirninice koje dovode do prebojenosti i prestanak pušenja doprinosi očuvanju blistavog osmeha.
Svakako, skidanje kamenca jednom godišnje se podrazumeva za sprečavanje promena na zubima, dok zamena starih plombi novim ne samo da će ukloniti sve prisutne pigmente, već će i sprečiti nastavak novih.
Koje je najbolje rešenje za tetraciklinsku prebojenost zuba?
Pigmentacija na zubima izazvana upotrebom tetraciklinskih antibiotika je duboko ugrađena u gleđ, što znači da neće nestati skidanjem kamenca i poliranjem zuba.
Kod blagih mrlja idealno rešenje je ordinacijsko beljenje zuba. Izvodi se pomoću LED lampe kojom se tretira odjednom čitav zubni niz. Rezultati su vidljivi već nakon prvog tretmana, a može se ponoviti još 2 puta, zavisno od efekta koji želite postići.
S obzirom da kod jače tetraciklinske pigmetacije beljenje samo ublažava prebojenost, za potpuno rešenje preporučuju se viniri. Reč je o najmodernijim stomatološkim nadoknadama koje se postavljaju na prednju površinu zuba.
Nemojte da dozvolite da vam žuti zubi umanje samopouzdanje, posetite stomatološku ordinaciju Lumident Studio. Naš stručni tim stomatologa specijalista izabraće najbolji tretman za otklanjanje pigmentacije na vašim zubima.
Apikotomija - Oralno hirurška intervencija || LUMIDENT STUDIO
Ordinacijsko ili izbeljivanje zuba kod kuće || LUMIDENT STUDIO
Viniri - Fasete za savršen osmeh i zubni niz || Lumident Studio
Održavanje zuba nakon beljenja || Lumident Studio