Hadži Milentijeva 85, Beograd Ponedeljak - Sreda - Petak 12:30-20:30 | Utorak - Ćetvrtak 8:30-16:30 +381 65 30 47 208 | +381 64 12 39 694
Šta je suva alveola i kako se leči?

Šta je suva alveola i kako se leči?

Suva alveola predstavlja komplikaciju nakon vađenja zuba. Tačnije, poremećaj zarastanja rane.

Iako smo svesni potrebe za očuvanjem oralnog zdravlja, stomatološki problemi i dalje su široko rasprostranjeni. Samim tim je i vađenje zuba u nekim slučajevima neminovnost. Dubok karijes, parodontopatija, pa i infekcije, traume i problemi sa umnjacima – vodeći su uzročnici koji dovode do gubitka zuba.

Nažalost, ponekad mogu nastupiti problemi nakon vađenja, čak i kada sve prođe „školski“ i po protokolu.

Alveolitis, kako se suva alveola stručno naziva, može se javiti na svakom zubu. Mada se obično javlja nakon vađenja umnjaka ili nekog od kutnjaka. Istraživanja pokazuju da pogađa oko 2 odsto pacijenata. Češća je kod muškaraca između 30 i 40 godina starosti. Pri čemu pokazaju i sezonski karakter, tj. učestaliji je u proleće u odnosu na druga godišnja doba.

Zašto se javlja suva alveola?

Kada se zub izvadi formira se krvni ugrušak kako bi zaštitio rupu u desni dok zarasta. Ako se krvni ugrušak ne formira pravilno ili se pomeri sa desni tokom zarastanja nastaje alveolitis.

Suva alveola

Zašto dolazi do ove pojava nije otkriveno. Kao uzrok navodi se složenost zahvata, pa i moguće alergije posebno ako pacijent ima slab imunitet.

Ipak, svi se slažu da glavni pokretač problema jesu bakterija sa kojima rana dolazi u dodir preko hrane, tečnosti i drugih spoljašnjih faktora. To znači da nepažnja pacijenta u većini slučajeva dovodi do suve alveole. Naime, konzumiranje hrane i ispiranje usta odmah nakon vađenja zuba, kao i neadekvatna oralna higijena stvara pogodno tlo za prodor bakterija u ranu. Posledica toga jeste raspadanje krvnog ugruška na mestu ekstrahovanog zuba.

Koji su simptomi alveolitisa?

Prvi simptomi javljaju se 2 do 4 dana nakon vađenja zuba. Bol na mestu izvađenog zuba je jasni znak. Najčešće je pulsirajućeg karaktera, a intenzitet može biti toliko jak da ni lekovi protiv bolova ne pomažu.

Bol se neretko širi iz vilice do uha, oka, slepoočnice, pa čak i do vrata. Prate ga jasno vidljiva kost na mestu vađenja i nedostatak krvnog ugruška. Zatim, neprijatan zadah i loš ukus u ustima. U pojedinim slučajevima javlja se i osećaj metalnog ukusa u ustima.

Kako se leči suva alveola?

S obzirom da lekovi iz kućne apoteke protiv bolova ne pomažu neophodan je stomatološki pregled. Da je u pitanju problem koji ne smete zanemariti govori i činjenica da više od polovine pacijenata mora nekoliko puta da ode kod stomatologa kako bi se sanirala suva alveola.

Simptomi se smanjuju postepeno od početka lečenja. Obično prestaju u roku od nedelju dana.

Cilj terapije nije samo uklanjanje simptoma, već i formiranje vitalnog, elastičnog i kompaktnog koaguluma u rani. Da bi se to postiglo najpre se eliminiše mogućnost prisustva zaostalog korena, stranog tela ili delova alveolarne kosti u rani. To se postiže rendgenskim snimkom koji jasno ukazuje na stanje mesta izvađenog zuba.

Suva alveola

Tretman obuhvata uklanjanje delova raspadnutog koaguluma iz alveole i ispiranje rane mlakim fiziološkim rastvorom. Zatim, kiretom se isprovocira krvarenje sa čitave koštane površine alveole. Poslednji korak jeste aplikovanje u alveolu medikamentnog sredstva koje će smanjiti bol.

Ukoliko osećate bol nakon vađenja zuba, zakažite još danas pregled u stomatološkoj ordinaciji Lumident Studio.

read more