Zubi u trudnoći
Zubi u trudnoći zahtevaju posebnu pažnju.
Prema mišljenju mnogih, trudnoća je najlepši period u životu svake žene. Dani ispunjeni radosnim trenucima i slatkim iščekivanjem mame osmehe budućih mama, pa ne čudi što se kaže da “žene tokom 9 meseci procvetaju”.
Međutim, trudnoća donosi i brojne promene. Osim vidljivo drugačijeg izgleda, tu su i jutarnje mučnine, pojava akni, stalne promene raspoložanja, neretko je prate i problemi sa zubima. Iako se većina trudnica sa njima suočava u ovom periodu, često ih zanemaruju, što dovodi do ozbiljnih posledica. Upravo je parodontopatija jedno od teških oboljenja koje se javlja usled zanemarivanja zdravlja zuba u trudnoći.
Da li zubi u trudnoći propadaju?
Svi smo makar jednom u životu čuli ženu koja je rekla da su joj zubi propali u trudnoći, plombe ispadale, a pojedine je, čak, morala da izvadi. Kao razlog tome često se navodi činjenica da beba “uzima” kalcijum iz zuba. Ovo je glavni mit kada su u pitanju zubi i trudnoća.
Imajte u vidu da ukoliko majka ne unosi dovoljnu količinu kalcijuma, plod će potreban nivo uzeti iz kostiju, a ne iz zuba, što znači da zubi u trudnoći zadržavaju svoju strukturu.
Zapravo, za propadanje zuba u ovom periodu krive su same žene, jer je ono rezultat loše oralne higijene.
Ipak, ne treba zanemariti povezanost zuba i trudnoće, odnosno problemi sa zubima mogu da utiču na trudnoću. Istraživanja su pokazala zapaljenja i infekcije prisutne u oralnoj sredini spadaju u faktore rizika koji dovode do prevremenog porođaja.
Najčešći problem trudnica
Trudnoća se opravdano naziva “drugim stanjem”. Nivo hormona se menja, samim tim i odnos minerala u organizumu, pa se javlja preosetljivost zuba na različite nadražaje. Tome dodatno doprinose mučnine, osećaj gađenja i promenljivi ukus u ustima, zbog čega mnoge trudnice skraćuju vreme pranja zuba.
S obzirom da u trudnoći čak i mala količina dentalnog plaka uzrokuje zapaljenje desni, trudnički gingivitis se razvija vrlo brzo. Tako da desni postaju crvene, oteče i krvare pri pranju i jelu.
Problem se, obično, javlja u drugom tromesečju, pa je neophodno započeti lečenje čim se primete prvi simptomi. Sidanje kamenca sa zuba, mehanička obrada parodontalnih džepova i restauracija karijesnih lezija plombama osnovne su terapijske mere. Ukoliko se ne sprovedu na vreme upala desni prelazi u parodontalnu bolest.
Saveti za negu zuba u trudnoći
Kako oralno zdravlje utiče na celokupni organizam, zubi u trudnoći treba da budu imperativ svih trudnica. Najpre, obavestite svog stomatologa da ste trudni i potražite savete za održavanja higijene u predstojećim mesecima.
Tokom trudnoće je naročito važno da u svakom tromesečju idete na stomatološku kontrolu kako biste izbegle veće komplikacije sa zubima. Takođe, češće morate menjati četkice za zube, tj. na svaka 2 meseca. Preporučljivo je da koristite četkice sa manjom glavom, uz njih obavezne su i interdentalne četkice i tečnost za ispiranje usta. Na taj način moći ćete detaljno da očistite svoje zube i onemogućite nagomilavanja plaka.
Svakako, važnu ulogu ima i ishrana. Izbegavajte grickalice i slatkiše, umesto njih uvrstite u svoj jelovnik voće i povrće bogato vitaminima A, C i D, kao i namirnice koje sadrže belančevine, kalcijum, fluor i fosfor.
Drage mame, prepustite brigu o svojim zubima stomatološkoj ordinaciji Lumident Studio. Naš tim vrhunskih stomatologa specijalista sačuvaće lepotu vašeg osmeha tokom trudnoće, ali u godinama koje slede.
Uticaj hormona na zdravlje zuba žena || LUMIDENT STUDIO