Gingivektomija
Gingivektomija je česta procedura u stomatologiji.
Svi smo spremni da izdvojimo hiljade i hiljade dinara za dizajniranu garderobu, šminku i frizuru. Međutim, ono što zaista privlači pažnju na nama jesu lepi i zdravi zubi. Ne samo da čine osmeh blistavim, već u velikoj meri utiču na izgled i lepotu čitavog lica.
Zapravo, zubi su jedna od prvih stvari koju primetimo kad upoznajemo nekoga, pa ne čudi što je sve veći broj kako mladih, tako i starijih generacija zabrinuto za izgled svojih zuba. Prema brojnim istraživanjima taj odnos je povećan za 64 odsto nego što je bio slučaj od pre nekoliko godina.
Nažalost, retki su oni koji se mogu pohvaliti savršenim zubnim nizom i holivudskim osmehom. Čak i kada je oralna higijena besprekorna, a posete kod stomatolaga i skidanje kamenca sa zuba redovni, postoji niz drugih faktora koji narušavaju lepotu zuba, tada u pomoć stižu najnovije tehnike koje su razvijene kako bi otklonile sve probleme sa zubima. Gingivektomija je jedna od tih metoda, a ima široku primenu u terapiji, kao i u estetici.
Šta je gingivektomija?
Gingivektomija predstavlja hiruršku intervenciju kojom se odstranjuje deo mekih tkiva. Naziv je dobila od latinskih reči “gingiva” (desni) i “ectome”, što unači “odseći”. Baš kao što naziv ukazuje tokom procedure vrši se opsecanje gingive. Na taj način se koriguju defekti morfologije, položaja i / ili količine gingive oko zuba.
Ipak, treba imati u vidu da se ne odstranjuje gingiva u celini, već samo njen deo koji čini meki zid parodontalnog džepa, pa se zbog toga naziva i parodontalna plastična mukogingivalna hirurgija. Obično se radi u predelu poluizniklih umnjaka, kako bi se oslobodila cela kruna zuba, mada se može primenjivati na svakom zubu gde višak gingive narušava funkciju i estetiku.
Da li je gingivektomija bolna?
Razvoj tehnologije omogućio je da terapija laserom nađe primenu i u stomatologiji. Upravo zahvaljujući njoj gingivektomija je potpuno bezbolna procedura. Ujedno i veoma brza, jer čitava intervencija traje oko 15 minuta, a oporavak je znatno kraći i jednostavniji.
Osim laserom može se vršiti i klasičnim rezom i u tom slučaju bol je minimizirana lokalnom anestezijom.
Kada se primenjuje gingivektomija?
Gingivektomija je razvijena, pre svega, za otklanjanje problema potpornog aparata. Naime, parodontopatija je bolest izazvana bakterijskom infekcijom. Ukoliko se na vreme ne počne sa lečenjem dolazi do ozbiljnog propadanja desni, pa je neophodno uklanjanje dela gingive, tj. paradontalnog džepa u kome se razvila infekcija. Time se zaustavlja napredak bolesti i dozvoljava zubnom mesu da ozdravi.
Poslednjih godina gingivektomija je postala estetska procedura, pa se koristi kod gummy smile problema. Odnosno, kada je gingiva veoma izražena tako da zubi deluju sitnije nego što zaista jesu. Tada se intervencijom vrši preoblikovanje linije zubnog mesa, te se na račun desni produžava vidljivi deo zuba čime se postiže pravi balans u odnosu gingive i zuba.
Otklonite svaki nedostatak u svom osmehu, posetite stomatološku ordinaciju Lumident Studio. Naši specijalisti parodontologije i oralne medicine, specijalisti oralne hirurgije, specijalisti dečije i preventivne stomatologije poseduje vrhunsko znanje i višegodišnje iskustvo u radu, koje potvrđuju brojni zadovoljni klijenti.
Hirurško lečenje parodontopatije || LUMIDENT STUDIO