Zašto se javlja upala oko implantata?
Upala oko implantata, tj. periimplantitis, predstavlja upalni proces destruktivnog karaktera koji zahvata zubno meso i kost oko implantata.
Zubni implanti su najsavremenije rešenje za nedostajuće zube. U pitanju su cilindrični šrafovi napravljeni od titanijuma ili titanijumske legure koji imaju zadatak da zamene koren zuba koji nedostaje.
S obzirom da je materijal biokompatabilan, ne postoji rizik od odbacivanja organizma, alergije, niti bilo koje druge negativne reakcije. Takođe, odlikuje ih izuzetna trajnost. Zahvaljujući implantima obezbeđena je savršena funkcionalnost vilice, kao i očuvanje vilične kosti.
Ugradnja implanta omogućuje naknadu jednog zuba, bez potrebe da se bruse okolni. Ovaj tretman je doneo i revolucionarno rešenje za potpunu bezbost u vidu fiksnog protetskog rada koji se naziva All on 4.
Međutim, implanti, baš kao i pravi zubi zahtevaju pravilno održavanje. U protivnom može se javiti upala oko implantata.
Zašta nastaje upala oko implantata?
Brojni su razlozi koji dovode do periimplantitisa. Ipak, glavni krivac je sam čovek.
Loša oralna higijena omogućava formiranje zubnog plaka koji vremenom stvara zubni kamenac. Ukoliko se ne vrši redovno uklanjanje zubnog kamenca od strane stomatologa stvaraju se pogodni uslovi za prekomerno razmnožavanje bakterija.
Pušenje je još jedan faktor koji može da dovede do upale, pa i odbacivanja implanta.
U uzročnike se svrstavaju i neadekvatno protetsko rešenje, nestručno izvršena ugradnja implantata, prevremeno opterećenje implantata, kao i upotreba implanta lošeg kvaliteta. Pokretači problema mogu biti i infekcija susednog zuba i postojanje parodontne bolesti.
Koji su simptomi upale oko implantata?
Periimplantitis započinje upalom gingive oko implantata. Zbog toga su u početku simptomi blagi, te ih mnogi zanemaruju. Crvenilo i krvarenje desni oko ugrađenog implantata jasni su znak da je nastupio problem.
Ukoliko se ne započne sa lečenjem periimplantni mukozitis, kako se naziva početna faza, vremenom dovodi do težih simptoma.
Bol u vilici, gnoj oko implantata, otok, pa i problemi sa sinusima ukazuju da je nastupilo ozbiljno stanje. Odnosno, da je upala oko implantata zahvatila i kost, te postoji opasnost ne samo od gubitka implantata, već i tog dela kosti.
Kako se leči upala oko implantata?
U početnoj fazi, upala oko implantata se leči redovnim, profesionalnim uklanjanjem kamenca. Pri čemu se stomatološke kontrole vrše na svaka 3 meseca. Neophodne su i dodatne mere oralne nege kod kuće. Na taj način se sprečava da periimplantatni mukozitis pređe u teži oblik.
Ukoliko je, ipak, nastupila naredna faza, terapija je znatno složenija. Podrazumeva i hiruršku intervenciju. Najpre se rešava problem mekog tkiva oko implantata. Zatim, se hirurškim putem dubinski otklanjaju naslage i detaljno čisti površina implantata od bakterija i plaka.
Procedura se obavlja mehaničkim putem, antibakterijskim rastvorima i pomoću lasera.
Dobra oralna higijena je osnova očuvanja zuba, ali i protetskih radova. Ona podrazumeva ne samo pravilno pranje, već i profesionalno čišćenje kamenca na svakih 6 do 12 meseci.
Imajte u vidu da upala oko implantata ako se ne leči definitivno vodi ka gubitku implantata. Zato već pri prvim simptomima posetite stomatološku ordinaciju Lumident.