Hadži Milentijeva 85, Beograd Ponedeljak - Sreda - Petak 12:30-20:30 | Utorak - Ćetvrtak 8:30-16:30 +381 65 30 47 208 | +381 64 12 39 694
Zubni viniri - Za vaš savršeni osmeh!

Zubni viniri - Za vaš savršeni osmeh!

Zubni viniri predstavljaju tanke protetske nadoknade. Postavljaju se na prednju površinu zuba kako bi se poboljšao njihov izgled.

Najčešće se njime „koriguje“ niz od „trojke do trojke. Mada u pojedinim situacijama zahvataju i četvorke i petice.

Fasete, kako se još nazivaju, poslednjih godina donele su pravu revoluciju u estetskoj stomatologiji. Posebno u tretmanu holivudskog osmeha. Ipak, mogu se pohvaliti istorijom dugom skoro jedan vek.

Za njihovo postojanje zaslužan je Charles Pincus. Ovaj stomatolog je 1928. godine razvio prve vinire u cilju poboljšanja izgleda zuba glumaca za potrebe filma. Bili su napravljen od akrila, te nisu smeli dugo da se nose. Tačnije, glumci su mogli da ih nose samo tokom snimanja.

Sa razvojem tehnike i medicine zubni viniri su usavršavani. Ne samo da je napredovala tehnologija izrade, već i materijali. Simonsen i Calamia 1982. godine razvili su posebne ljuspice od keramike, koje su omogućavale dugotrajno nošenje.

Vrste zubnih vinira

Prema materijalu od kog su izrađeni zubni viniri mogu biti porcelanski i kompozitni.

Najčešće se prave od visokokvalitetnog porcelana. Ovi viniri imaju sposobnost da oponašaju prirodnu prozračnost i sjaj zuba. Zahvaljujući tome obezbeđuju savršeno uklapanje u zubni niz, pružajući prirodan, ali poboljšan izgled.

Zubni viniri

Njihova površina je otporna na mrlje. Samim tim ne menjaju boju tako lako kao prirodni zubi kada su izloženi uobičajenim agensima, kao što su kafa, čaj ili crno vino.

Porcelanske vinire karakteriše i velika izdržljivost. Uz odgovarajuću negu, mogu da traju 15 godina, pa i više. To ih čini dugoročnom investicijom. Njihova izdržljivost ne samo da čuva izgled vašeg osmeha, već deluju kao štit za površinu zuba. Zbog toga se preporučuju kod erozije zuba kako bi sprečili njihovo lomljenje.

Kompozitni viniri su izrađeni od kompozitne smole koja se koristi za plombe. Povoljniji su od porcelanskih, ali ne poseduju njihovu izdržljivost i trajnost. Takođe, nemaju sposobnost da oponašaju prozračnost prirodnih zuba.

Kada se koriste zubni viniri?

Zubi se mogu istrošiti zbog starosti, svakodnevne upotrebe ili nezgoda. Takvi zubi ne samo da narušavaju lepotu osmeha, već mogu da dovedu do stomatoloških problema. Srećom, mogu se lako rešiti pomoću vinira, bez potrebe za brušenjem okolnih zuba.

Zubni viniri su idealno rešenje za nejednake ili premale zubi. Na taj način poboljšavaju izgled zuba i stvaraju uravnotežen zubni niz. Mogu otkloniti i dijastemu, tj. razmak između zuba. Pružaju i besprekoran sjaj zubima. Zbog toga se primenjuju u slučajevima tetraciklinske prebojenosti. Odnosno, kada profesionalno izbeljivanje ne daje željene efekte.

Kako brinuti o vinirima?

Održavanje higijene zuba sa vinirima podrazumeva, pre svega, redovno pranje. Kao i prirodni zubi, fasete zahtevaju svakodnevno čišćenje da bi sačuvale lep izgled i dugovečnost. Zato perite zube dva puta dnevno četkicom za zube sa mekim vlaknima i pastom za zube sa fluorom. Obavezno koristite i konac za zube najmanje jednom dnevno da biste uklonili plak i čestice hrane između zuba.

Zubni viniri jesu izdržljivi, ali nisu 100 odsto otporni na pucanje. Da biste to sprečili stručnjaci savetuju da ne konzumirate tvrdu ili lepljivu hranu. Izbegavajte da grizete tvrdu poizvode, poput leda, tvrdih bombona i zrna kokica. Ukoliko imate naviku grickanje noktiju ili olovaka morate je prekinuti.

Zubni viniri

Nošenje štitnika za zube je obavezno ako se bavite kontaktnim sportovima ili škrgućete zubima noću. Njime ćete zaštiti vinire, kao i prirodne zube od oštećenja.

Podarite svom osmehu savršeni zubni niz, posetite stomatološku ordinaciju Lumident Studio.

read more