Hadži Milentijeva 85, Beograd Ponedeljak - Sreda - Petak 12:30-20:30 | Utorak - Ćetvrtak 8:30-16:30 +381 65 30 47 208 | +381 64 12 39 694
Zubna senzitivnost - Zašto se javlja i kako je prevenirati?

Zubna senzitivnost - Zašto se javlja i kako je prevenirati?

Zubna senzitivnost predstavlja patološko stanje kod kojeg je zub osetljiv na određene nadražaje.

Manifestuje se u vidu nagle, jake, oštre boli. Najčešće se javlja pri konzumiranju toplih, hladnih, slatkih i kiselih namirnica. Mada i udisanje hladnog vazduha ili dodirivanje zuba jezikom može da izazove tegobe.

Postoje dva oblika zubne senzitivnosti – dentalna i pulpalna.

Kao što sam naziv kaže, dentalna senzitivnost nastaje kada je ogoljen središnji sloj zuba, tj. dentin. Kroz ovaj sloj prolaze mnogobrojni kanalići. U njima se nalaze ogranci nervnih završetaka iz zubne pulpe. Ukoliko je dentin nezaštićen spoljašnji nadražaji lako dopiru do nervnih završetaka.

Pulpalna senzitivnost pogađa unutrašnjost zuba (pulpu). Za razliku od dentalne senzitivnosti koja se može javiti na više zuba, pulpalna zahvata samo jedan.

Zubna senzitivnost je veoma čest stomatološki problem. Najnovija istraživanja pokazuju da pogađa trećinu odrasle populacije. Nažalost, sve je više registrovanih slučajeva i među mladima.

Imajući ovo u vidu stomatološka ordinacija Lumident Studio vam otkriva kako na vreme da je prepoznate.

Zašto se javlja zubna senzitivnost?

Uzroci zubne senzitivnosti su različiti. Kao i kod većine problema oralnog zdravlja vodeći jeste loša oralna higijena. Naime, prekomerno četkanje zuba, posebno četkicama sa tvrdim vlaknima, izaziva oštećenje gleđi. To vodi ka abraziji zuba. Jedan od simptoma abrazije je zubna senzitivnost.

Zubna senzitivnost

Prekomerno konzumiranje kiselih namirnica, takođe, stvara eroziju zuba tako da oni postaju osetljiviji na spoljašnje nadražaje.

Zubna senzitivnost može biti i posledica parodontalnih bolesti. Kada u određenoj fazi ove bolesti dođe do povlačenja desni koren zuba postaje izložen. Samim tim i nezaštićen na različita dejstva.

Problem se javlja i kod drugih oboljenja, kao što su gastroezofagealni refluks i bulimija. S obzirom da se želudačna kiselina vraća u usnu duplju ona nagriza zubnu gleđ.

U izazivače se svrstavaju i karijes, polomljen zub i bruksizam. Može se javiti i nakon neprofesionalnog beljenja zuba, što je dodatni razlog da ne koristite proizvode za beljenje bez preporuke stomatologa.

Kako se leči zubna senzitivnost?

Terapija podrazumeva detaljno čišćenja zuba i skidanje kamenca. Nakon toga zubi se premazuju specijalnim preparatom na bazi fluora. On ima zadatak ne samo da ublaži senzitivnost, već i da ojača zube.

Kod pulpalne senzitivnosti, koja je povezana sa oštećenim ili umrlim zubnim nervom, lečenje je složenije. Tretman podrazumeva vađenje zubnog nerva.

Preventivne mere

Dobra oralna higijena je osnova očuvanja zdravlja zuba. Ujedno i najbolja preventivna mera za sprečavanje svih stomatoloških problema. Ona obuhvata redovno i pravilno pranje zuba četkicom sa mekim vlaknima. Zatim upotrebu interdentalne četkice kako bi se očistila teško dostupna mesta.

Redovne posete stomatologu se podrazumevaju. Jedino na taj način na vreme ćete otkloniti postojeće probleme. Odnosno, sprečiti dalje širenje karijesa ili prelazak upale desni u parodontopatiju.

Zubna senzitivnost

Izbegavanje konzumiranja preterano slatkih i kiselih namirnica je još jedna mera prevencije, dok osobe koje imaju problem sa škrgutanjem zubima moraju da nose specijalni štitnik (splint) za zube tokom spavanja.

Ukoliko ste osetili neprijatnu, nedefinisanu bol pri jelu ili pranju zuba, nemojte da odlažete posetu stomatologu. Još danas zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Lumident Studio.

 

read more