Nepravilan zagrižaj - Zašto nastaje i kako se rešava ovaj problem?
Nepravilan zagrižaj, tj. malokluzija, predstavlja stanje kod kog se gornji i donji zubi ne poklapaju pravilno kada su usta zatvorena.
Iako većina ljudi vidi samo narušenu estetiku zubnog niza, u pitanju je mnogo ozbiljniji problem. Nepravilan zagrižaj stvara pogodne uslove za formiranje kamenca. Samim tim povećava i rizik od pojave karijesa i parodontalne bolesti. Takođe, otežava normalno obavljanje vitalnih funkcija, kao što su žvakanje i govor. Naime, javlja se nelagodnost pri žvakanju, griženje unutrašnje strane obraza tokom jela, a moguće su i promene u govoru.
Primetno je i disanje kroz usta, što vodi ka dodatnim stomatološkim problemima. Neretko se javljaju i glavobolje i tegobe pri varenju.
Imajući vidu komplikacije koje može da izazove malokluzija stomatolaška ordinacija Lumident Studio vam otkriva sve što treba da znate o njoj.
Zašto se javlja nepravilan zagrižaj?
Brojni faktori utiču na malokluziju. Vodeći je nesrazmeran odnos u veličini vilice i zuba. Previše ili premalo prostora za zube može dovesti do pretrpanosti ili otvorenog zagrižaja gde se zubi ne dodiruju pravilno. S obzirom da je reč o naslednoj karakteristici, genetika igra veliku ulogu u nastanku nepravilnog zagrižaja.
Pored genetike, veliku uticaj imaju i spoljašnji faktori. Upotreba cucle ili flašice nakon treće godine i sisanje palca može da dovede do isturenosti i iskošavanja gornjih sekutića. Samim tim i do razvoja malokluzije u kasnijim godinama.
Grickanje noktiju, takođe, je jedan od pokretača. Mada ne treba zanemariti određene traume zuba, povrede vilice, urođene anomalije, kao što su rascep usne i nepca, oralne tumore.
Nepravilan zagrižaj može biti i posledica loše postavljene krunice, plombe ili proteze, kao i gubitka zuba. Ukoliko se izgubljeni zub ne nadoknadi vremenom okolni zubi teže da ispune prazan prostor. Zbog toga dolazi do njihovog krivljenja, što narušava pravilnost zubnog niza.
Vrste nepravilnog zagrižaja
Dubok zagrižaj karakterišu znatno istureniji gornji zubi, tako da oni vire iznad donjih. Kod obrnutog zagrižaja situacija je drugačija. Odnosno, donji zubi su izraženiji i vire preko gornjih.
Otvoren zagrižaj, baš kao što naziv kaže, predstavlja nepravilnost u prednjim zubima tako da se oni ne mogu spojiti u potpunosti kada se zatvori vilica.
Unakrsan zagrižaj se prepoznaje po gornjim zubima koji stoje iza donjih zuba.
Kako rešiti nepravilan zagrižaj?
Malokluzija se uspešno rešava ortodontskom terapijom. U većini slučajeva ona podrazumeva nošenje fiksne proteze.
Standardne proteze se sastoje od specijalnih bravica (breketa) i lukova. Bravice se postavljaju na površinu zuba. Kroz njih se provlače lukovi koji imaju zadatak da dovedu zube u pravilan položaj.
Pored standardnih, koje imaju najdužu primenu, postoje i samoligirajuće fiksne proteze. U pitanju su moderne verzije kod kojih se veza ostvaraju ne gumicama, već pomoću specijalnih kopči na bravicama. Na taj način je postignuta veća efikasnost, te je terapija kraća.
Posebnu grupu čine estetske fiksne proteze. Izrađene su od keramike, safir stakla ili kompozitnih materijala. Zahvaljujući transparentnosti materijala ne vide se na zubima.
Izbor vrste proteze zavisi od želja pacijenta, ali i stepena malokluzije.
Kod malih napravilnosti mogu se koristiti i set-up folije. Ove providne folije vrše ispravljanje zuba putem konstantnog pritiska na zube. To znači da nema bravica i žica, te su znatno udobnije.
Nemojte da dopustite da malokluzija dovede do komplikacija, već na vreme posetite stomatološku ordinaciju Lumident Studio.