Oboljenja mekih tkiva usne duplje
Oboljenja mekih tkiva usne duplje obuhvataju ne samo bolesti desni, već i ona koja se javljaju na sluzokoži usne duplje, pa i na usnama.
Sluzokoža usne duplje prekriva oralne strukture. Njena glavna funkcija je zaštitna, jer predstavlja barijeru za prodor mikroorganizama u dublja tkiva. Kako su u sluzokoži smešteni receptori čula ukusa, kao i receptori za temperaturu i bol ona ima i senzornu ulogu. Takođe, ne treba zanemariti činjenicu da oslikava stanje celokupnog zdravlja.
Dijabetes, sistemski lupus, Kronova bolest, hronične alergije – samo su neke od bolesti koje utiču na meka tkiva usne duplje. Međutim, problemi na njima su u većoj meri izazvani lošom oralnom higijenom. Neredovno pranja zuba ili napravilna tehnika četkanja dovodi do prekomernog razmnožavanja bakterija u čitavoj usnoj duplji. Što za posledicu ima razvoj patoloških procesa.
Upala desni je najrasprostranjenije oboljenje mekih tkiva usne duplje. Procenjuje se da se sa simptomima suočava preko 70 odsto odrasle populacije. Nažalost, često se gingivitis zanemaruje, te se razvija ozbiljna degenerativna bolest, parodontopatija koja u poslednjoj fazi dovodi do gubitka zuba i povlačenja vilične kosti.
Stomatološka ordinacija Lumident Studio vam otkriva koja su, pored gingivitisa i parodontopatije, učestala oboljenja mekih tkiva usne duplje.
Afte u ustima
Afte, tj. aftozni stomatitis, predstavljaju upalni proces koji obično pogađa unutrašnju stranu obraza i usana. Mada se može javiti i na jeziku i nepcu. Istraživanja pokazuju da 25 odsto ljudi je najmanje jednom u životu imalo problem sa aftama u ustima.
Razlog njihovog nastanka nije u potpunosti otkriven, te se smatra da na pojavu utiče više faktora. Genetika, hormonski poremećaji, povrede, pušenje, bakterije i virusi, pad imuniteta, nedostatak vitamina B12 i gvožđa – samo su neki od uzročnika koji se navode.
Aftozni stomatis se ispoljava u vidu beličastih ili žućkastih ranica različite veličine koje se javljaju pojedinačno ili u grupama. Njihovu pojavu prati bol koja se pojačava prilikom konzumiranja tople ili začinjenje hrane. Teži oblik dovodi i do temperature i otoka vratnih limfnih čvorova.
Oboljenja mekih tkiva usne duplje izazvana gljivicama
U oboljenja mekih tkiva usne duplje, takođe, spadaju oboljena jezika. Među njima najčešća je kandidijaza. Naziv je dobila po gljivici, Candida albicans, koja normalno živi u ustima, ne dovodeći do problema.
Međutim, u pojedinim situacijama dolazi do njenog prekomernog razmnožavanja te se javljaju bele naslage, najpre na jeziku, a zatim i na drugim mekim tkivima usne duplje. Pad imuniteta i dugotrajna upotreba antibiotika su vodeći pokretači nagomilavanja ove gljivice. Može biti i posledica loše oralne higijene, a kod pojedinih starijih osoba predstavlja komplikaciju nošenja totalne proteze.
Ukoliko se ne leči prelazi u hronično stanje koje se manifestuje crvenom sluznicom, bez naslaga.
Angularni heilitis
Žvale na uglovima usana su čest problem mnogih ljudi. Razvijaju se obostrano, tako da zahvataju obe ivice usana. Oboljenje započinje crvenilom koje je praćeno blagim peckanjem i lepljenjem u uglovima usana. Kako se ovaj deo često vlaži dolazi do pogoršanja stanja. Pri jačem otvaranju uglovi usana pucaju i krvare što je veoma bolno.
U većini slučajeva, angularni heilitis je izazvan bakterijama ili gljivicama. Pokretači problema mogu biti i povrede usana, povećano lučenje pljuvačke, anemija, nedostatak B vitamina, šećerna bolest.
Dobra oralna higijena i redovne stomatološke kontrole su osnovna prevencija u sprečavanju ne samo problema sa zubima, već i oboljenja mekih tkiva usne duplje. Zato na vreme zakažite pregled u stomatološkoj ordinaciji Lumident Studio.
Šta su vizil proteze - Stomatološka ordinacija || LUMIDENT
Oralno zdravlje starijih || LUMIDENT STUDIO