Hadži Milentijeva 85, Beograd Ponedeljak - Sreda - Petak 12:30-20:30 | Utorak - Ćetvrtak 8:30-16:30 +381 65 30 47 208 | +381 64 12 39 694
Resekcija korena zuba - Kada je neophodna i kako se izvodi?

Resekcija korena zuba - Kada je neophodna i kako se izvodi?

Resekcija korena zuba predstavlja oralno-hirurški zahvat kojim se leči infekcija, tj. proces na korenu zuba. Na taj način se izbegava vađenje zuba.

Koren zuba obezbeđuje stabilnost u nizu. Njegov vrh se naziva apeks. Upravo je on zaslužan za prolaz nerava i krvnih sudovi u zub. Naime, preko kanala, koji prolaze kroz središte korena, nervni i krvni sudovi stižu do pulpe.

Pulpa prima nutriente putem krvnih sudova, dok senzorni nervi prenose signale nazad u mozak. S obzirom da je ova vezivno-tkivna supstanca osetljiva na spoljašnje faktore, bakterije mogu lako da se prošire na niže slojeve do vrha korena.

Kada je neophodna resekcija korena zuba?

Apikotomija, kako se još naziva resekcija korena zuba, najčešće se izvodi u slučaju nelečenog dubokog karijesa.

Resekcija korena zuba

Karijes se najpre formira na površini zuba. Ukoliko se ne sanira u tom stadijumu bakterije prelaze u dublje slojeve dovodeći do infekcije živca.

Ako i tada ništa ne preduzmemo dolazi do truljenja pulpe i stvaranja gnoja koji prodire do vrha korena. Odatle prelaze u periapikalni predeo tako da se infekcija širi i na viličnu kost koja okružuje vrh korena zuba.

Kost reaguje na infekciju stvaranjem gnojne kesice koja se može ukloniti samo hirurškim putem.

Resekcija korena zuba je neophodna i kada lečenje kanala korena zuba ne daje rezultate ili se infekcija ponavlja. Zatim, u slučaju neadekvatno sprovedenog lečenja, te ostaje deo prostora u koji se kasnije bakterije razmnožavaju.

Loše urađeni protetski radovi i polomljen zub, takođe, pogoduju dubljem prodoru bakterija. Samim tim predstavljaju opasnost za razvoj infekcija koja preti da zahvati koren zuba.

Kako se izvodi apikotomija?

Resekcija korena zuba ima za cilj istovremeno uklanjanje periapikalne promene, odnosno zapaljenja iznad korena zuba i vrha korena zuba.

Da bi se izvela procedura neophodan je rendgenski snimak. Na osnovu njega utvrđuje se veličina procesa i udaljenost od okolnih anatomskih struktura.

Najpre se pravi rez na mekom tkivu. Na taj način se obezbeđuje pristup korenu zuba. Sledeći korak jeste uklanjanje dela kosti i poslednjih nekoliko milimetara vrha korena. Sledi ispiranje i čišćenje kanala kako bi se sprečila pojava novih infekcija.

Ukoliko je gubitak kosti oko korena zuba veliki, defekt se mora nadoknaditi veštačkom kosti. Vremenom će se formirati nova kost oko korena zuba.

Resekcija korena zuba

Apikotomija se izvodi u lokalnoj anesteziji, te pacijent ne oseća bol. Nakon intervencije javljaju se bol i otok. Zbog toga je neophodna primena hladnih obloga i analgetika. Preporučuje se izbegavanje vruće hrane i cigareta u prva 24 časa. Dok pri pranju treba izbegavati jako četkanje.

Značaj apikotomije

Resekcija korena zuba čuva zub od vađenja. To je naročito značajno u kasnijim godinama kada se javi potreba za protetskim radom. Zapravo, ovaj zub može biti ključan u izboru vrste protetske terapije.

Značaj intervencije se ogleda i očuvanju celokupnog zdravlja. Infekcija iz korena zuba vremenom deluje na druge organe. Posledica toga jeste povećani rizik od razvoja hroničnih oboljenja srca, bubrega i zglobova.

Sprečite ozbiljne komplikacije po zdravlje izazvane nelečenim karijesom, posetite na vreme stomatološku ordinaciju Limident Studio. Naš tim vrhunskih stomatologa specijalista ima dugogodišnje iskustvo u lečenju svih oboljenja zuba i usne duplje.

read more