Popravljanje zuba u trudnoći - Kada i zašto je neophodno?
Popravljanje zuba u trudnoći je obavezni deo brige o oralnom zdravlju.
Trudnoća je najlepši period u životu žene. Ništa se ne može porediti sa srećom i uzbuđenjem tokom meseci iščekivanja malenog bića.
Međutim, ovaj period donosi i brojne promene na telu. Počev od povećanja kilograma, preko funkcionisanja organa, pa do pojave akni i promene raspoloženja – trudnoća utiče na celokupno fizičko i mentalno zdravlje.
Uticaju oscilacija u hormonima nisu pošteđeni ni zubi u trudnoći. Zbog toga briga o njima mora biti na višem nivou kako bi se izbegli brojni problemi.
Nažalost, još uvek postoji široko rasprostranjeno uverenje da poseta zubaru tokom trudnoće može biti štetna za majku, ali i za bebu. Nedavno istraživanje je to i potvrdilo. Naime, više od polovine trudnica deli ovo pogrešno uverenje.
S obzirom da je popravljanje zuba u trudnoći u pojedinim slučajevima neophodno, stomatološka ordinacija Lumident Studio vam otkriva sve što treba da znate.
Kako izbeći popravljanje zuba u trudnoći?
Hormonske promene u trudnoći povećavaju rizik od razvoja karijesa, upale desni i drugih problema. Tome doprinose i jutarnje mučnine. Zbog čestog povraćanja pojačano je prisustvo kiseline u ustima trudnice. Posledica toga jeste oštećenje gleđi zuba, te dolazi do propadanja zuba i stvaranja pogodnih uslova za razvoj karijesa.
Rizik od pojave problema sa zubima tokom trudnoće može se svesti na minimum redovnim posetama stomatologu. Kontrole bi trebalo da se obavljaju svaka 3 meseca. Stručnjaci savetuju da se češći kontrolni pregledi obavljaju i za vreme planiranja trudnoće.
Preventivni pregledi zuba i mekih tkiva u tom periodu eliminisaće pojavu ozbiljnih problema tokom trudnoće. Takođe, pružaju dovoljno vremena da se obave potrebne intervencije pre trudnoće.
Da li je moguće obaviti popravljanje zuba u trudnoći sa anestezijom?
Ostavljanje karijesa, bolesti desni i drugih oralnih zdravstvenih problema bez lečenja može biti veoma štetno. Zdravlje zuba ima veliki uticaj ne samo na opšte zdravlje buduće majke, već i nerođene bebe. Zbog toga ne treba odlagati popravljanje zuba u trudnoći.
Drugo tromesečje je najbolje za stomatološke intervencije, jer se tada završava period formiranja organa deteta. Međutim, kada problem zahteva hitnu interveniciju ona se ne sme odlagati.
Jedna od najvećih dilema trudnica, zbog kojih mnoge nastoje da odlože popravljanje zuba u trudnoći, jeste upotreba anestezije.
Primena lokalne anestezije u trudnoći je apsolutno dozvoljena, ukoliko je trudnoća uredna i trudnica zdrava. Ipak, anestetike koji sadrže felipresin treba izbegavati. Ova hemikalija sužava krvne sudove, te nije preporučljiva.
Snimanje zuba i digitalni ortopan u trudnoći
Kada su u pitanju trudnoća i stomatološke intervencije postavlja se pitanje snimanja zuba. Savremeni rendgen aparati koriste veoma niske doze zračenja. Zapravo, pojedinačna doza obično nije dovoljno visoka da izazove bilo kakve štetne efekte u razvoju fetusa.
Iako su rendgenski snimci bezbedni, poželjno je snimanje izbegavati tokom prvog tromesečja kod rutinskih pregleda. Ako je snimanje neophodno zbog hitne stomatološke intervencije onda se mora voditi računa o merama zaštite. Zubar će se pobrinuti da vaša beba bude zaštićena od zračenja korišćenjem olovne kecelje i štitnika za štitnu žlezdu.
Drage mame, da biste uživale u danima trudnoće, brigu o zubima prepustite stručnom timu stomatološke ordinacije Lumident Studio.